1.Rower z ambasadorem Danii2.Rower z ambasadorem Danii3.Rower z ambasadorem Danii4.Rower z ambasadorem Danii5.Rower z ambasadorem Danii6.Rower z ambasadorem Danii7.Rower z ambasadorem Danii8.Rower z ambasadorem Danii9.Rower z ambasadorem Danii10.Rower z ambasadorem Danii11.Rower z ambasadorem Danii12.Rower z ambasadorem Danii13.Rower z ambasadorem Danii14.Rower z ambasadorem Danii15.Rower z ambasadorem Danii16.Rower z ambasadorem Danii17.Rower z ambasadorem Danii18.Rower z ambasadorem Danii

1.Rower z ambasadorem Danii 2.Rower z ambasadorem Danii 3.Rower z ambasadorem Danii 4.Rower z ambasadorem Danii 5.Rower z ambasadorem Danii 6.Rower z ambasadorem Danii 7.Rower z ambasadorem Danii 8.Rower z ambasadorem Danii 9.Rower z ambasadorem Danii 10.Rower z ambasadorem Danii 11.Rower z ambasadorem Danii 12.Rower z ambasadorem Danii 13.Rower z ambasadorem Danii 14.Rower z ambasadorem Danii 15.Rower z ambasadorem Danii 16.Rower z ambasadorem Danii 17.Rower z ambasadorem Danii 18.Rower z ambasadorem Danii

W dniu 16 lipca byliśmy współorganizatorami niecodziennej wizyty ambasadora Królestwa Danii pana Steena Hommela. Niecodzienność tej wizyty polegała na tym, że pan ambasador przyjechał do nas z wykładem pt. „Duńczycy – szczęśliwy naród rowerzystów”

Tematem wykładu była olbrzymia popularność komunikacji rowerowej w Danii, a także starania władz, aby usprawnić i uprzyjemnić ten rodzaj komunikacji. Dowiedzieliśmy się, jakie korzyści społeczne daje korzystanie z roweru i jaki ona ma wpływ na kondycję całego państwa.

Pan ambasador zaprezentował nam ciekawe przykłady duńskiej infrastruktury rowerowej np. niezwykły „wąż rowerowy” w Kopenhadze, zaprojektowany przez Studio Architektoniczne Dissing+Weitling, który łączy odległe punkty w mieście, tworząc jednocześnie efektowny element krajobrazu miejskiego.

Z wykładu dowiedzieliśmy się, że popularność roweru jest wynikiem zarówno starań władz, które inwestują w udogodnienia dla rowerzystów (infrastrukturalne i prawne), a także wynikiem oczekiwań społeczeństwa, które domaga się takich udogodnień. To, że mieszkańcom Danii udało się zbudować społeczeństwo obywatelskie, demokratyczne, zrównoważone i zamożne, oparte na pracy i wzajemnym zaufaniu jest właśnie źródłem poczucia szczęścia wśród Duńczyków.

Wykładowi towarzyszyło otwarcie dwóch powiązanych tematycznie wystaw, które nadal można oglądać w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego 12-14.

Pan ambasador, jak przystało na prawdziwego Duńczyka, zwiedził najciekawsze fragmenty Bydgoszczy naszym rowerem miejskim, wraz z członkami bydgoskiego SARP-u, MCK i Masy Krytycznej.