Najnowsze e-wydanie miesięcznika „Architektura & Biznes”
06/2021 pt. „Łódź – regeneracja miasta ff”

do pobrania BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH!

 www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie

 

A w wydaniu:

Łódź – regeneracja miasta przemysłowego

Losy Łodzi to opowieść o wielu skrajnościach. Historia jej dynamicznego rozwoju, który miał miejsce w XIX wieku, zatoczyła koło w drugiej dekadzie XXI wieku. Na naszych oczach, po latach potransformacyjnego kryzysu, Łódź znów odradza się i buzuje. Regeneruje się miasto przemysłowe, w dzieje którego wpisane są wielokulturowość, innowacyjność i przedsiębiorczość; rewitalizowane są jego kluczowe obszary. Miasto jak magnes przyciąga nowych deweloperów, stwarzając im warunki inwestycyjne niczym ziemia obiecana. Zmieniają się ulice, powstają parki, tereny zielone, nowy wygląd zyskują kamienice i pałace miejskie, rozwijane są niezbędna infrastruktura i transport miejski.

Rozwijają się też przemysły kreatywne, którym ramy wyznaczają słynne Muzeum Sztuki z wybitną kolekcją polskiej awangardy międzywojennej, kultowa filmówka czy dziedzictwo dadaistycznej grupy Łódź Kaliska.

Łódź to wreszcie średniej wielkości polskie miasto ciekawe ze względu na swoją złożoną i wyjątkową historię, przeciętne jednak na tle innych tego rodzaju europejskich miast. Ale, jak przekonuje prof. Mariusz Sokołowicz, „nie ma nic złego w byciu przeciętnym”!

Otwórzmy więc oczy na Łódź!

– Małgorzata TOMCZAK