Zapraszamy na  drugi sezon serii filmowej DOMOKRĄŻCY.  Projekt jest próbą zanotowania dzisiejszych sposobów zamieszkania oraz myślenia o domu, jego historii oraz przyszłości.

DOMOKRĄŻCY pokażą zarówno lokale z bogatą historią, jak i te dopiero obrastające w ciekawe opowieści. Widać będzie meble dziedziczone od pokoleń, sprzęty kolekcjonowane lub uratowane przed wyrzuceniem, ale i uniwersalny design ze szwedzkiej sieciówki.

W 55. rocznicę podpisania umowy partnerstwa między Poznaniem a Brnem DOMOKRĄŻCY po raz pierwszy przekroczą granicę pokażą, poprzez indywidualne historie mieszkańców, jak podobne (lub różne) są te dwa miasta. W jaki sposób obecna sytuacja zmieniła życie ich mieszkańców i jak postrzegają oni swoje najbliższe otoczenie, dzielnicę i całe miasto. Będziecie mieli okazję porównać brneńską i poznańską willę z okresu międzywojennego oraz dwa mieszkania – czeskie sprzed wojny i polskie – z pierwszych dekad PRL-u.

Wszystkie filmy dostępne na stronie internetowej www.domokrazcy.pl

odc. 1 HUSARSKA- mieszkanie/ Poznań

link: https://youtu.be/g0-7l5BRpkU

trailer: https://youtu.be/nT-OltgCu6U

Niby normalne mieszkanie w bloku na poznańskim Grunwaldzie, ale nie do końca. Trzy pokoje, dwa balkony, kuchnia z oryginalną szafą sprzed 60 lat oraz fenomenalna historia bliskiej znajomości dzisiejszego lokatora z poprzednią właścicielką.

Zajrzymy do mieszkania w bloku wybudowanym w jednym z najlepszych okresów dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce: między końcem socrealizmu w 1956 roku a drakońskimi ograniczeniami metraży i udogodnień w roku 1961. Grunwaldzkie lokum ma zatem przyjemne gabaryty oraz układ, a do tego wyróżnia się w całym bloku. To mieszkanie plus! Jedna sypialnia i balkon są nadprogramowe – wszystko dzięki pierwszej lokatorce, jednej z poznańskich projektantek tworzących powojenne środowisko architektów. To ona – obecna we wspomnieniach dzisiejszego lokatora – jest równoprawną bohaterką odcinka, obok pokazywanego mieszkania i jego obecnego właściciela.

odc. 2 ALFA- mieszkanie/ BRNO

link: https://youtu.be/6ZGcfvhtoGE

trailer: https://youtu.be/VgMJa8lnJbY

O swoim mieszkaniu w centrum Brna,  a raczej o całym  budynku- ALFA PALACE  odpowiada antropolożka Barbora Hroncokova.

Ośmiokondygnacyjny Alfa Palace zaprojektowany w latach 30 przez wybitnego architekta Bohuslava Fuchsa, to jeden z najbardziej ikonicznych budynków Brna. Położony w samym sercu starego miasta na rogu ulic Jánská i Potovská, składa się 6 pięter mieszkalnych oraz z dwupoziomowej hali handlowej z galerią osłoniętą szklanym dachem, która na wyższych kondygnacjach połączona jest  ze skrzydłami mieszkalnymi trzema dziedzińcami. Liczne sklepy i usługi od strony ulicy prezentują dwukondygnacyjne eleganckie witryny, a na najwyższych cofniętych mieszkalnych piętrach umieszczono tarasy z widokiem na dachy starego miasta.  W jednym ze 180 mieszkań w Alfa Palace, mieszka nasza bohaterka Barbora Hroncokova. Barbara nie jest rodowitą brnenką, przeprowadziła do tego miasta z Pragi kilka lat temu na studia. Jak nasza najmłodsza bohaterka, fanka Ikei postrzega Brno i  tak specyficzny budynek mieszkalny ? Jakie relacje łączą mieszkańców Alfa Palace? Tego dowiecie się w  najnowszym odcinku

odc.3 SENATORSKA – villa/ POZNAŃ

link: https://youtu.be/DYb-R-xfTRI

trailer: https://youtu.be/wI1ZRvH0Qg0

W jednym stoją domu – ona na dole ze swoja rodziną, on na górze – ze swoją. Żyją w harmonii i pokazują swoją willę z końca lat 30. w modernistycznej enklawie zwanej Abisynią. Oboje wprowadzili się do niej w ostatniej dekadzie, ale z wielkim szacunkiem podchodzą do oryginalnej formy i materiałów zachowanych na elewacjach.

Poznański Grunwald, tym razem do dzielnicy willowej, która powstała w drugiej połowie lat 30. na terenach Banku Gospodarstwa Krajowego. Proste bryły, klinkier, ażurowe ogrodzenia, płaskie dachy – rozwiązania narzucone nabywcom działek przez BGK sprawiły, że „Abisynia” to najbardziej konsekwentnie zrealizowany zespół nowoczesnej zabudowy w przedwojennym Poznaniu. Część domów utraciła już oryginalne detale, obrosła dobudówkami i krzyczy dziwnymi kolorami. To jednak nie przypadek willi, do której was zapraszamy. Nie dość, że to jeden z lepiej zaprojektowanych domów na osiedlu, to  z zewnątrz wygląda niemal jak przed wojną. Niemal, bo w tynku widoczne są dziury po pociskach. A wnętrza? Tu zmieniło się o wiele więcej, choć właściciele zachowali ducha oryginału. Jak tego dokonali?

  1. 4 LIPOVA- villa/ BRNO

link: https://youtu.be/nfoAlALOTJk

trailer: https://youtu.be/Se8IEYaVrv8

Podróż do dzielnicy architektonicznych pereł -Masaryk w Brnie. Atrakcyjna dzielnica mieszkalna, nazwana na cześć pierwszego czechosłowackiego prezydenta, zaczęła powstawać na zboczach  góry Žlutý dopiero pod koniec XIX wieku. Przeniesiemy się do villi  zaprojektowanej w 1927 roku przez architekta – Leopolda Bauera. Willa na ulicy Lipovej  to historia trzech pokoleń jednej rodziny. Dziadek Mariana Urbánka – naszego bohatera kupił willę w prezencie z okazji narodzin córki. W czasie wojny rodzina została zmuszona do opuszczenia domu, w połowie lat 40 nowa komunistyczna władza oddała do użytku właścicielom tylko piwnice, pozostałe piętra zajmowali urzędnicy związani z lokalną władzą. W ciągu kolejnych lat rodzina odzyskała dom, który stał się miejscem spotkań artystów z otoczenia malarki Emilie Hostašovej i Petra Urbánka, rodziców dzisiejszego właściciela, który sam jest szklarzem artystycznym. Dziś Marian Urbánek mieszka w willi sam, martwi go fakt, że nie może całkowicie zająć się swoim rodzinnym domem, pełnym sztuki i ukochanych witraży. Stopniowo żegna się z tym ważnym dla swojej rodziny miejscem, domem w którym prawie wszystko zachowało się w oryginalnym stanie.

STRONA INTERNETOWA:

ORGANIZATORZY:

SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Centrum Otwarte, Fundacja Made in art

PARTNERZY:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP , Miasto Poznań, Miasto Brno, Instytut Polski w Pradze, Czeskie Centrum, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, NAIU, COLL COLL

Zadanie publiczne dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie 2021”

Zadanie publiczne dofinansowane przez Miasto Poznań.

MEDIA:

Architektura i Biznes, IKS, Radio Afera, WHITEMAD, earch.cz, achiweb.cz, bydlemi iq