MOJE MIASTO – TU DZIEJĄ SIĘ RZECZY NIEZWYKŁE
9. edycja konkursu organizowanego w ramach programu Kształtowanie Przestrzeni

Organizatorzy programu edukacyjnego Kształtowanie Przestrzeni zapraszają młodzież do udziału w 9. edycji konkursu odbywającej się w roku 2022 pod hasłem MOJE MIASTO – TU DZIEJĄ SIĘ RZECZY NIEZWYKŁE.

Program Kształtowanie Przestrzeni to szereg działań skierowanych do młodzieży w wieku 12-19 lat zainicjowanych w 2014 roku przez Izbę Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Konkurs jest równie ważną jego częścią jak zajęcia warsztatowe prowadzone przez architektów – edukatorów.

Dlaczego powszechna edukacja architektoniczna jest taka istotna? Ponieważ jakość polskiej przestrzeni nie zależy wyłącznie od architektów. Celem naszego programu jest rozwijanie świadomości przestrzeni, w której się poruszamy i którą zamieszkujemy, uwrażliwienie młodzieży na problemy przestrzenne, środowiskowe i społeczne, a także m.in. zwrócenie uwagi na regionalne tradycje architektoniczne i urbanistyczne oraz budowanie tożsamości kulturowej – tłumaczy Anna Kulińska krajowy koordynator programu Kształtowanie Przestrzeni.

W bieżącej edycji konkursu młodzież ma za zadanie wcielić się w rolę przewodnika po swojej miejscowości. Pokazać to, czego nie można dowiedzieć się z oficjalnych materiałów promocyjnych. Opowiedzieć o swoich ulubionych miejscach, budynkach i widokach, ludziach oraz lokalnych tradycjach. Przedstawić ciekawe historie związane z miejscowością, które wydarzyły się naprawdę lub tylko w wyobraźni. Organizatorzy oczekują, że uczestnicy konkursu przyjrzą się dokładnie swojej miejscowości i w ciekawy oraz zaskakujący sposób zaprezentują w formie planszy to, co niezwykłego udało im się odkryć. Praca konkursowa dotyczyć może dowolnego miasta, wsi, lub części miejscowości np. dzielnicy, placu, parku czy ulicy. Miasto może grać rolę pierwszoplanową lub stać się tłem rozgrywających się w nim zdarzeń. W każdej miejscowości można znaleźć coś unikatowego, coś, co odróżni ją od wszystkich innych miast. Wszędzie mogą dziać się rzeczy niezwykłe.

Konkurs w ramach programu Kształtowanie Przestrzeni, dla nas architektów, jest konkursem szczególnym.  Pokazuje bowiem spojrzenie na budynki, na ich otoczenie, na krajobraz oczami osób, które w tej przestrzeni mieszkają, uczą się, bawią, odpoczywają. My – zawodowcy – w każdej edycji tego konkursu uczymy się jak można widzieć tę przestrzeń inaczej. Już nie pod kątem zawodowym, tylko pod kątem właśnie tych, którzy tę przestrzeń użytkują. – mówiła Małgorzata Pilinkiewicz Prezes Izby Architektów RP podsumowując zeszłoroczną edycję.

Pula nagród w konkursie to aż 20.000 zł. Plansze w wersji elektronicznej należy przesłać mailem do 20 maja 2022 r. Prace oceniane są w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe (klasy 6-8) oraz szkoły ponadpodstawowe. Rozstrzygnięciu konkursu zwyczajowo towarzyszy uroczysta gala organizowana w czerwcu w Warszawie. W warunkach pandemicznych gala odbywa się online. Zwycięzcy otrzymują nagrody rzeczowe, ale szkoły lub inne placówki edukacyjne, które są reprezentowane przez zwycięzców – zdobywają nagrody pieniężne.

Partnerami Izby Architektów RP w realizacji programu Kształtowanie Przestrzeni są Fundacja Promocji Architektury Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz firma Fakro. Konkurs objęty jest patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Patronatem medialnym objęły wydarzenie Architektura & Biznes, Architektura Murator i Zawód: Architekt.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.ksztaltowanieprzestrzeni.pl/konkurs2022

 

Kontakt do organizatorów:

Anna Kulińska

tel. 605 682 076

mail: a.kulinska@izbaarchitektow.pl