Nie milkną echa debaty o Placu Teatralnym, która odbyła się 24 kwietnia 2024r. przy współorganizacji z Miejską Pracownią Urbanistyczną

Zapraszamy do zapoznania się z opinią kol. arch. Anny Pothin

PROPOZYCJA ZAGOSPODAROWANIA PLACU TEATRALNEGO W BYDGOSZCZY

MOŻE BY CAŁOROCZNY PRZESZKLONY PARK?

 

Zastanawiając się nad przyszłą formą i funkcją zagospodarowania Placu Teatralnego należy zwrócić uwagę na trzy najważniejsze wady obecnego stanu rzeczy: na placu /skwerze nie ma obecnie niczego, co by na co dzień przyciągało uwagę mieszkańców, nie ma żadnego powodu, aby wybrać się tam jako do miejsca docelowego, a ponadto obszar ten szczególnie źle się prezentuje z perspektywy arkad tj. od strony skrzyżowania ul. Gdańskiej, Jagiellońskiej i Focha.

Myśląc o zagospodarowaniu Placu Teatralnego chciałabym zaproponować Szklany Park , który mógłby połączyć kilka propozycji uczestników debaty: zarówno tych, którzy chcieliby aby powstał obiekt o niezwykłej architekturze, jak i tych, którzy widzieliby tam miejsce przede wszystkim na zieleń.

Czego bym oczekiwała od takiego Parku pod Szkłem?

  • zagęszczenia zieleni o zróżnicowanych formach i ciekawej kompozycji roślin z naszej strefy klimatycznej, od dywanów kwiatowych do zielonych ścian (nie roślin tropikalnych, wymagających wysokiej temperatury)
  • fontanny, oczek wodnych i innych urządzeń np. wytwarzających mgiełkę wodną
  • ciekawej architektury o niepowtarzalnej konstrukcji, z dominantą, która byłaby punktem widokowym i monumentalnym wejściem stanowiącym efektowne zamknięcie perspektywy z narożnika Gdańskiej i Jagiellońskiej.
  • miejsca spotkań dla mieszkańców i gości, dostępnego przez cały rok, z ławkami, placem zabaw i rekreacji, z kawiarnią i ew. restauracją

 

Myślę, że wykorzystując najnowsze zdobycze techniki byłby to obiekt stosunkowo niedrogi w utrzymaniu, a zarazem nie aż tak kosztowny jako inwestycja.

 

architekt Anna Pothin

 

 

artykuł w mediach: https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,30947132,architektka-z-paryza-ze-smialym-pomyslem-na-plac-teatralny-w.html

 

 

Relacja online z debaty: https://www.youtube.com/watch?v=3liHM0fpPCg